TEATR PRASKA 52, REPERTUAR GRUDZIEŃ 2019

13 grudnia (piątek) godz. 19.00

KRAJOWA SCENA KOMEDII dell'ARTE

Mieszczanin szlachcicem. 

Reż. Agnieszka Cianciara – Fröhlich
Bilety: 40 PLN, 20 PLN | *30 PLN, 15 PLN

 

14 grudnia (sobota) godz. 19.00

KRAJOWA SCENA KOMEDII dell'ARTE

Mieszczanin szlachcicem. 

Reż. Agnieszka Cianciara – Fröhlich
Bilety: 40 PLN, 20 PLN | *30 PLN, 15 PLN

 

15 grudnia (niedziela) godz. 19.00

Scena Klasyczna

Napis. Komedia francuska. 

Reż. Jan Korwin – Kochanowski

Bilety: 40 PLN, 20 PLN | *30 PLN, 15 PLN

 

20 grudnia (piątek) godz. 19.00

Scena Klasyczna

Biedermann i podpalacze. Czarna komedia.
Reż. Jan Korwin – Kochanowski

Bilety: 40 PLN, 20 PLN | *30 PLN, 15 PLN

 

21 grudnia (sobota) godz. 19.00

Scena Klasyczna

Biedermann i podpalacze. Czarna komedia.
Reż. Jan Korwin – Kochanowski

Bilety: 40 PLN, 20 PLN | *30 PLN, 15 PLN
* Dla posiadaczy kart lojalnościowych Centrum Kultury Podgórza  –
„Podgórze w Kulturze” lub „Karta Seniora”, bilety na wszystkie spektakle 

w cenach: 30 PLN, 15 PLNREPERTUAR W SZCZEGÓŁACH:

 

 

Krajowa Scena Komedii dell’Arte 

 

w Teatrze Praska 52:  Mieszczanin szlachcicem

Krótki opis spektaklu- piórem jego Twórców:

Pan Jourdain, tytułowy mieszczanin, marzy o dostaniu się w krąg szlachetnie urodzonych. Wszystko dookoła ma mu w tym pomóc – liczne lekcje, modne stroje, przyjaźń z hrabią i wreszcie odpowiedni mariaż córki. Na przekór tym dążeniom stoją zamiary jego żony, której pragnieniem jest szczęście jedynaczki, a co za tym idzie, jej ślub z wybrankiem serca – Kleontem. Upór głównego bohatera sprawia, że domownicy uciekają się do podstępu. Jourdain naiwnie daje wciągnąć się w maskaradę.  Tak wygląda kanwa komediobaletu napisanego przez Moliera, do którego Lully skomponował muzykę. Widowisko łączące w sobie sztukę teatru, muzykę oraz taniec powstało na życzenie króla Ludwika XIV.


Trupa KOMEDIANTY prezentuje nową wersję tego dzieła. Tekst Moliera został przeniesiony na grunt komedii dell’arte, a postacie włożone w dell’artowskie typy i maski. Adaptację wzbogacono tańcem oraz oryginalną muzyką Lully’ego. 


Tekst: Molier
Muzyka: J. B. Lully
Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Dariusz Brojek
Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Magiera

 

Występuje:
Trupa KOMEDIANTY: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki, Dariusz Brojek (gościnnie)

Czas:
2h 10 min.(z przerwą)

 

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE W TEATRZE PRASKA 52: Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono w maju roku 2016. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku. W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę. Aktorzy są jednocześnie artystami i rzemieślnikami; sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. W swojej grze działają pod wpływem impulsów – pochodzących z nich samych, gry pozostałych członków trupy oraz publiczności. To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle trakcyjną.

 

 

 

Scena Klasyczna:  Napis. Komedia francuska Gerald Sibleyras
                           

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:
 
Krakowska Scena Klasyczna ma zaszczyt przedstawić Państwu „Napis" Gerarda Sybleyrasa. Czy wszyscy już przywykliśmy do napisów na murach, ścianach, do piktogramów? Sympatyczne serca przebite strzałą, inicjały z WM niech sobie będą... A szubienice z dyndającymi symbolami... Malowane obelgi białą, czerwoną albo czarną farbą, sprayem, wydrapywane nożem na drzwiach oblewanych farbą. Niesione na transparentach, skandowane rytmicznie!  Napisy chamskie, wulgarne, nienawistne, piętnujące, skierowane do .... INNYCH??? Nawet zamazywane wstydliwie wyzierają spod warstw starej farby. Zobaczmy jak jest gdzie indziej. Zbierzemy Państwa do Paryża! Ale już nie z czasów Moliera, to współczesna stolica mody, tolerancji, poprawności politycznej !!! Czy aby na pewno?   Wprowadzający się lokatorzy do NASZEJ kamienicy wzbudzają sympatyczną ciekawość, ale i bywają wzięci na języki, jako NOWI. Paryżanie odmienieni pokłosiem Wielkiej Rewolucji, obywatele świata, kroczący w awangardzie postępu i multi-kulti, pouczający ustami swoich polityków inne narody, czy ONI zdadzą egzamin w mikro skali, w sytuacji 1:1 ? I co z tego wyniknie dla NAS ? Sprawdźmy zatem czego się spodziewać od pokolenia Tych, których przodków MY uczyliśmy jeść widelcami. Zapraszamy na szaro-burą francuską komedię z gwarantowaną dawką czarnego humoru ! 

 

 

Autor: Gerald Sibleyras 

Przekład: Barbara Grzegorzewska Reżyseria: Jan Korwin - Kochanowski Występuje: Krakowska Scena Klasyczna:  Aneta Gierat, Sylwia Chludzińska, Juliana Klimenko, Jakub Reizer, Jan Korwin - Kochanowski, Daniel Piskorz.   Czas: 1h 15 min.
 

Scena Klasyczna TP52: Biedermann i podpalacze Max Frisch (Czarna komedia)

 

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:
 
Wyobraź sobie, że do Twojego domu przychodzą podpalacze i uczciwie zapewniają Cię, że są podpalaczami, ale Ty im nie wierzysz. Mało tego, zapraszasz ich nawet do swojego domu. Cały sekret tkwi bowiem w tym, że ludzie bardzo często nie chcą wierzyć w prawdę. Tak mniej więcej przedstawia się historia pana Biedermanna. Spektakl z zaskakującym, kryminalnym finałem, dawką czarnego humoru oraz ze świetnie napisanymi rolami. To także komentarz do obecnej epoki różnego rodzaju terrorystów,
którzy przenikają społeczeństwo. Konfrontuje widza z tymi,
którzy nie potrafią spojrzeć prawdzie w oczy. Mówi o świecie, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność oraz gdzie zgoda na mniejsze lub większe zło, to jak podpisanie cyrografu z diabłem. Zgrabnie napisana sztuka, autorstwa Maksa Frischa z roku 1953, zdaje się nie tracić na aktualności. Bawi w równym stopniu, jak i każe zastanowić się nad tym, na ile jesteśmy w stanie oswoić i zrozumieć zło. Bardzo często bowiem, zamiast próbować go wytłumaczyć, należałoby po prostu powiedzieć dość.

Występuje: Krakowska Scena Klasyczna:

Jacek Janosz (Gottlieb Biedermann)
Daniel Piskorz (Eisenring)
Marek Wolny/Marek Jędrzejczyk (Schmitz)
Sylwia Chludzińska (Babette Biedermann)
Jakub Reizer/Mateusz Jabczanik (Policjant)
Klaudia Szaflarska (pokojówka Anna)

 

Reżyseria: Jan Korwin – Kochanowski


Czas: 1 h 40 min.

 


 

Więcej na: www.teatrpraska52.pl

 

Teatr Praska 52: Kraków – Dębniki, ul. Praska52

Facebook

Rada Dzielnicy

RAFAŁ TORBA
Przewodniczący Rady i Zarządu

 

 


BARTOSZ PASZKOWSKI
Zastępca Przewodniczącego Rady i Zarządu

 

 


PIOTR RUSOCKI
Członek Zarządu

 

 


ŁUKASZ BALON
Członek Zarządu

 

 


ARKADIUSZ PUSZKARZ
Członek Zarządu

 

 

 

 

 

Początek strony