Łobzów: Pałac, Park, przestrzeń wspólna. Czwartek 30 marca, 17.30 ul. Królewska 59, Biblioteka Kraków.

 

 

 

 

Park w Łobzowie (pomiędzy ulicą Podchorążych a Młynówką Królewską) posiada drzewa, w których cieniu przechadzała się Anna Jagiellonka. Tu w Pałacu Królewskim w Łobzowie, nie na Wawelu, zwycięstwo pod Wiedniem świętował król Jan III Sobieski.

To najbardziej historyczne miejsce aktualnej Krowodrzy. Poza tradycją wiejsko-ogrodniczą, rzemieślniczą, przemysłową i poprzemysłową, Krowodrza ma jeszcze jedną: królewską. Czas najwyższy do niej wrócić. Tym bardziej że pojawił się pomysł lepszego udostępnienia tego terenu Mieszkańcom a także stworzenia strefy uspokojonego ruchu między Uniwersytetem Pedagogicznym, a Pałacem w Łobzowie.

Autorką koncepcji jest profesor Anna Kantarek, kierownik Zespołu Przestrzeni Architektonicznych Politechniki Krakowskiej. To ona lata temu stworzyła koncepcję Rynku Krowoderskiego, czyli lokalnego centrum u zbiegu najważniejszych dzielnicowych ulic, który jest stopniowo wdrażany w życie. O ile Rynek to dziś parking, którego teren chcemy przekształcić w przestrzeń wspólną, to za Pałacem i Parkiem w Łobzowie stoją także argumenty tradycji. Być może uda się szybciej przywrócić Krakowianom Park i Pałac, a wtedy łatwiej pójdzie z Rynkiem Krowoderskim, bliższym centrum Krakowa? I w ten sposób będziemy mieli kolejne dwa często uczęszczane miejsca na mapie Piątki.

Po latach wspólnych ze studentami działań, profesor Anna Kantarek będzie naszym wspólnym gościem w cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. Już dziś można przesyłać pytania, które chcielibyście Państwo zadać.

Zapraszamy na kolejne spotkanie wraz z Biblioteką Kraków. Rozpoczęliśmy je jeszcze z Krowoderską Biblioteką Publiczną i mamy nadzieję na dalszy rozwój tego projektu. 30 marca, 17.30 ul. Królewska 59.


- Łukasz Mańczyk, pomysłodawca cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy

radny Dzielnicy V Krowodrza
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 502 952 751

 

Patroni cyklu: Radio Kraków, „Dziennik Polski”, miesięcznik „Kraków",  lovekrakow.pl, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Współorganizatorzy: Biblioteka Kraków, Rada Dzielnicy V Krowodrza.

 

 

Dyżury

 

ARKADIUSZ PUSZKARZ
Przewodniczący Rady i Zarządu

Każdy wtorek

17:00 – 18:00

 

KRZYSZTOF GACEK
Zastępca Przewodniczącego Rady i Zarządu

Każdy wtorek

16:30 – 17:30

 

  


PAWEŁ BYSTROWSKI
Członek Zarządu

Każdy pierwszy wtorek miesiąca

17:00 – 18:00

 w lipcu i sierpniu dyżur telefoniczny – 727 432 102


SŁAWOMIR SIEKACZ
Członek Zarządu

Każdy trzeci wtorek miesiąca

16:00 – 17:00

 


URSZULA TWARDZIK
Członek Zarządu

Każdy czwarty wtorek miesiąca

17:00 – 18:00

 w lipcu i sierpniu dyżur telefoniczny – 607 445 488

 

 

 

 

 

Początek strony